Sıcak Daldırma Galvaniz nedir? 

Sıcak Daldırma Galvaniz yöntemi çeliği korumanın bilinen en mantıklı yöntemidir. Adından da anlaşılacağı gibi sıcak daldırma yöntemi demir veya çeliğin sıvı çinko dolu sıcak havuzlara daldırılıp çıkartılmasıyla gerçekleşir. Bu yöntemin sonucunda metalin üzeri micronlarla ölçülen bir zırh ile kaplanmış olur.

Bu zırh bir çok atmosferik ortamda dahi paslanmayı önler. Sıcak daldırma uygulanan bir tasarım, ilk günkü direncini, bakım-onarım gerektirmeden yıllarca koruyabilir.

Sıcak Daldırma Galvaniz Kullanım Alanları Nelerdir?

Sıcak Daldırma Galvanizleme(SDG)basit anlamda kompozisyonu ve tasarımı uygun çelik malzemelerin uygun temizleme aşamasından geçirildikten sonra eriyik çinko kazanına daldırılmasıyla gerçekleşir.Bu yöntemde çinkonun ergitildiği küvetin ebatlarıyla bağlantılı olarak en geniş galvanizleme ürün portföyüne ulaşılır .Özellikle çelik yapılarda kullanılan konstrüksiyonlar montaj kolaylığı ve uzun dayanım ömrü sayesinde son yıllarda ülkemizde de sıkca tercih edilmektedir. SDG yaklaşık 150 yıldır tüm dünyada başarıyla uygulanmaktadır. En önemli özelliği diğer kaplama yöntemlerine gore daha ekonomik olmasıdır. Ayrıca Enerji Nakil Hattı gibi çelikle yapılması zorunlu hatlarda bakım zorluğu nedeniyle en uzun servis ömrü sağlayacak kaplama yöntemi tercih edilmektedir. Bu da kaçınılmaz şekilde SDG olmalıdır. Buna benzer durum endüstriyel tesisler, enerji üretim tesisleri içinde geçerlidir. Türkiye deki deprem gerçeği özellikle son Marmara depremi sonrası endüstriyel yada evsel bina yatırımlarının çelik esaslı olarak tercih edilmesine sebep olmuştur.Bu da çelik yapıların galvanizlenmesi gerekliliği nedeniyle SDG sektörünün gelişmesini olumlu anlamda etkilemiştir. Bunun yanında özellikle enerji sektörü olmak üzere, inşaat, tarım, gibi pekçok sektörde SDG kullanılmaktadır.