Elektro Galvaniz Kaplama    

Elektro galvaniz kaplama; kimyasal alaşımlarla çinko anottan koparmış olduğu eriyiği katot üzerindeki malzemeye yapıştırarak galvanizlenen malzemeye kısmen de olsa sertlik kazandıran parlak görünümlü kimyasal bir malzemedir.

Kaplama kalınlığı 8-12 µ’dur. Aynı zamanda istenirse kaplama kalınlığı kontrol edilebilir. Kaplanan çelik yüzey boyunca elektrik yükünü arttırarak veya hızını yavaşlatarak, kaplama kalınlığı arttırılabilir. Elektro galvaniz ince bir kaplama olup güçlü bir koruma sağlar.

Cıvata ve benzeri bağlantı elemanları elektro galvaniz yöntemi ile kaplanmaktadır. Sarı ve beyaz olarak iki renkte kaplama yapılır.
elektro galvaniz yöntemi ile kaplanmış metallerin onarılması ve tamiri mümkün değildir, parçanın tadilat/ onarımdan sonra bir tüm olarak tekrar galvanizlenmesi gerekir.
Parçaların teker teker galvanizlenmesi gerekir, yani montajdan sonra galvaniz, sağlıklı bir yöntem değildir, parçaların galvanizlenmesi için önce sökülmeleri, işlemden sonra da takılmaları gerekir.
Küçük açıklıkları olan tanklar gibi bazı geometriler elektro galvanize müsait değildir, imalatçının, yapının imalat sonrası elektro galvaniz yöntemiyle korunacağını bilmesi gerekir.

ELEKTRO GALVANİZ NERELERDE KULLANILIR

elektro galvaniz kaplaması, köprü baraj ve binaların çelik yapılarında, oto korkuluk, ray dikme ve takozlarında, yüksek gerilim hatları, topraklama şerit ve levhalarında, trafo ve yağ kazanlarında, kablo kanalı ve ızgaralarında, elektrik ve reklam direklerinde, soğutucu gruplarında, boru ve sargı serpantinde, boyler, hidrofor, eşanjör, kum filtresi, su yumuşatma cihazlarında, kazanlarda, su depoları, arıtma boru ve üniteleri platform ve yağ merdivenleri, hava alanları yer hizmetlerinde kullanılan bagaj taşıma arabaları ve konveyörleri, tershaneler, gemiler, zincirlerde, et ve et mamüllerini taşıma ile istifleme aparatlarında, tel ve tel ürünlerinde, saç, profil, köşebent, havuz, fan, baca, lama, inşaat demiri ve borularda, çivi, vida, civata, somun ve fiting malzemelerine kadar birçok ürünlerin korunmasında kullanılmaktadır.
elektro yöntemi ile galvanizleme = daima iyi alışveriş.
Boyamadan daha ekonomik.
25 yıldan uzun dönemde yapılan harcamalar değerlendirildiğinde elektro yöntemi ile galvanizlemenin diğer koruma işlemlerinden ne kadar avantajlı olduğu görülmektedir.